Zmrzliny a nanuky. V zimě si většina z nás na ně ani nevzpomene a prodavačům mražených výrobků klesají tržby. Tento ryze sezonní produkt je znám již více než sto let a pro mnohé z nás jsou některé druhy mražených dobrot nostalgickým ohlédnutím za socialistickou minulostí.
kornout se zmrzlinou
K jedné z nich lze zařadit i nanuk, jehož působivý název nepřehlédnete v mrazicích boxech obchodů ani dnes. Míša. V současné době jej produkuje výrobce Unilever, který však odkoupil pouze jeho obchodní značku, ovšem původní receptura zůstala zachována. Poprvé světlo světa spatřil první Míša na počátku 60. let v pražské čtvrti Vysočany, tehdy však šlo o směs smetany, tvarohu a cukru ve tvaru malého kvádříku, zabaleného do voskovaného papíru. A jeho cena? Neuvěřitelná jedna Koruna československá. Zaměstnanci jich byli schopni v průběhu pracovního dne vytvořit pouhých tisíc kusů.
ovocné nanuky

Hranol ve voskovaném papíře mění tvar na obalené dřívko s polevou

Inovací prošel výrobek o dva roky později, do směsi se začaly přidávat stabilizátory a emulgační aditiva, hranatý tvar byl doplněn dřívkem, ostré hrany byly oválnější a poleva z mléčné čokolády dala teprve tomuto pamlsku typickou nezaměnitelnou chuť. Postupem času se výrobní linka rozšiřovala a dnes jsou v provozovně v Třebíči schopni dodávat na trh denně téměř 200 tisíc kusů.
zmrzlý nanuk
Míša je ryze český výrobek, který tvoří 53 % tvarohu. Lze jej zakoupit pouze v České republice a na Slovensku. K původnímu nanuku přibyl i jahodový, vanilkový a makový s povidly, všechny pochopitelně s polevou. Výrobce chtěl dokonce prosadit i „ošizenější“ verzi ve vaničce, obsah tvarohu musel být snížen z důvodu nepřiměřené tuhosti, ovšem příliš se neujal. Češi tak potvrdili skutečný zájem o hodnotu původní receptury, na jejíž změny reagují velice citlivě. Není zkrátka nanuk jako nanuk, a to platí zvlášť pro tento vydařený koncept, který se na špičce obliby mezi mraženými pochutinami drží již více než půl století.

České tvarohové nanuky plní mrazicí boxy již téměř 60 let
4.5 (90%)2