Rozhodnete-li se pro chov králíčka, dobře si promyslete, zda jste ochotni se o něj dlouhodobě každodenně starat. Při dobré péči a zdraví se může dožít až 10 let. Bývají velmi kontaktní, společenští, rádi se mazlí a hrají si.Dají se i vycvičit, ochočit a je možné je naučit používat záchod pro hlodavce. Protože mají potřebu stále něco okusovat, musí být prostor, kde se mohou volně pohybovat, k tomu uzpůsoben. Zejména je třeba zabezpečit kabely a mít králíčka pod dohledem. Lepší variantou je dostatečně velká ohrádka, kam můžeme dát k dispozici různá okusovadla. Nejvhodnější jsou větve ovocných stromů, dokonce i jehličnanů s jehličím nebo bříza apod.
králíček s mrkví
Než pořídíme králíčka, zakoupíme vhodnou klec určenou k chovu tohoto zvířátka, hlavně dostatečně velkou. Dále bude potřeba keramická miska na krmení, pítko na vodu, záchod pro hlodavce, který patří do rohu klece. Na dno klece je nutné dát ideálně peletovou podestýlku. Nezbytné jsou jesle na seno, aby neleželo na dně a nebylo zdupané či znečištěné výkaly. Základem jejich stravy je voda, seno, obilné směsi a čerstvá zelenina, bylinky, lístečky, tráva. S čerstvým krmením je třeba zacházet opatrně a vyzkoušet, jak na který druh reaguje králíčkovo trávicí ústrojí.
Vyžadují také drobnou údržbu, která je závislá na typu plemene. Každé potřebuje občas učesat, ale čím delší a hustější srst, tím častěji je třeba tento úkon provádět. Máme na výběr z různých plemen zakrslých králíčků. Čistě bílý Hermelín s hustou krátkou srstí a modrýma či červenýma očima, zakrslý Rex, zakrslý činčilovitý s šedomodrým zbarvením a hnědýma očima, zakrslý lvíček se lvím vzhledem, angorský králík s hustou delší srstí, Teddy králíček – huňatý medvídek s krátkýma ušima atd. Dochází stále k dalšímu šlechtění, takže je opravdu z čeho vybírat. Nejbezpečnější je kupovat přímo od chovatele.
dva králíčci
I tento druh domácího mazlíčka potřebuje občas veterinární péči. Můžou mít přerostlé zuby či drápy, bakteriální infekci, potíže s trávením nebo ušní roztoče. Doporučuje se očkování. Tudíž před pořízením tohoto úžasného mazlíčka musíme zvážit i event. náklady.